• https://www.facebook.com/LIG.BU/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05054284313
  • https://www.instagram.com/ebu.medya/
  • https://www.youtube.com/channel/UCJb7pyWlNWDmZGt2vtPlAwg
Site Haritası
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret1301591

AVERAJ NASIL HESAPLANIR

AVERAJ NASIL HESAPLANIR

Lig sonunda herhangi bir puan eşitliği durumunda daha önceden de belirttiğimiz gibi takımlar 2li ya da 3lü belki de 4lü averajlara bakılarak bir üst tura çıkacaklar.

Tahmin ediyoruz ki bilen ya da bilmeyen herkes bu konuda yorum yapıp, bilgi kirliliğine yol açacakdır. Bilmeyenler için hatırlatalım, uluslar arası statüye göre 2li, 3lü ve 4lü averajlarda takımların birbirleriyle oynadıkları maçlar baz alınarak hangi takının üst te yer aldığı belirlenir.

ÖRNEK:  Puan tablosunda puanları 6 olan 2 takım varsa  (A takımı ve B takımı ) lig bitiminde iki takım arasındaki maçta galip gelen takım B TAKIMI olmuşsa 2li averaj gereği B TAKIMI üstte A TAKIMI altta yer alır.
Eğer 3 ve4 takımın puanı eşit ise, Ligde oynanan kendi aralarındaki maçlar dikkate alınarak yeni bir puan tablosu oluşturulur ve bu averaja göre sıralama belli olur. Detaylar aşağıda verildi.

Peki 3 lü ve 4lü averaj kuralları nelerdir.
3’lü yada 4'lü puan eşitliği durumunda, aynı puana sahip takımlar arasındaki “ sadece kendi aralarındaki maçlardan olusan bir puan durumu olusturulur ve  puan durumunda üstünlük sağlayan ipi göğüsleyecek.
“Puanların eşitliği halinde 
a) Öncelikle ilgili takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır. (ligde ki diğer takımlarla yaptıkları maçlar bu sisteme dahil edilmez),
b) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır, averajlar eşit ise kendi aralarındaki maçlarda en çok gol atan takıma bakılır.
c) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan, averaj ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puan tablosundaki gol averajına bakılır. Takımlar arasındaki gol averajı da eşit ise genel puan tablosunda en  fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
d) Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
e) Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde kazanan takım turnuvamızda gördüğü sarı ve kırmızı kartlar ile belli olur.

( Sarı Kart bir puan  - Kırmızı Kartlar 3 puan - Men kararı 5 puan sayılır) En az puan alan takım üst de yer alacak şekilde sonuç belirlenir.”

 

                                                   www.ebumedya.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Forma Sponsorumuz WWW.SPORFORMA.NET