• https://www.facebook.com/LIG.BU/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05054284313
  • https://www.instagram.com/ebu.medya/
  • https://www.youtube.com/channel/UCJb7pyWlNWDmZGt2vtPlAwg
Site Haritası
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam217
Toplam Ziyaret1258698

AVERAJ NASIL HESAPLANIR

AVERAJ NASIL HESAPLANIR

Lig sonunda herhangi bir puan eşitliği durumunda daha önceden de belirttiğimiz gibi takımlar 2li ya da 3lü belki de 4lü averajlara bakılarak bir üst tura çıkacaklar.

Tahmin ediyoruz ki bilen ya da bilmeyen herkes bu konuda yorum yapıp, bilgi kirliliğine yol açacaklardır. Bilmeyenler için hatırlatalım uluslar arası statüye göre 2li averajda takımların birbirleriyle oynadıkları maçlar baz alınarak hangi takının üst te yer aldığı belirlenir.

ÖRNEK:  Ligde puanları 6 olan 2 takım varsa  (A takımı ve B takımı ) lig bitiminde A TAKIMI toplamda 20 gol atıp 8 gol yemişse averajı +12 dir.
B TAKIMI 13 gol atıp 12 gol yemişse toplamda averajı +1 dir.
Fakat 2 takım puan eşitliğindeyse ve iki takım arasındaki maçta galip gelen takım B TAKIMI olmuşsa 2li averaj gereği B TAKIMI üstte A TAKIMI altta yer alır.

Peki 3 lü averaj kuralları nelerdir.
Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinde de yer alan Türkiye Profesyonel Lig ve Kupa Müsabakaları Statüsü’ne göre 3’lü puan eşitliği durumunda, aynı puana sahip takımlar arasındaki “ sanal lig ‘’deki puan durumunda üstünlük sağlayan ipi göğüsleyecek.
“Puanların eşitliği halinde Futbol Müsabaka Talimatı’nın 10’ncu maddesinin son paragrafı gereğince,
a) Öncelikle ilgili takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır. (ligde ki diğer takımlarla yaptıkları maçlar bu sisteme dahil edilmez),
b) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır, averajlar eşit ise kendi aralarındaki maçlarda en çok gol atan takıma bakılır.
c) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan, averaj ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puan tablosundaki gol averajına bakılır. Takımlar arasındaki gol averajı da eşit ise genel averajda en  fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
d) Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
e) Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak yeni bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır. Buna göre tek müsabaka oynatılacak ve müsabaka sonucunda netice alınmaması halinde, müsabaka 15’er dakikalık iki devre halinde uzatılacaktır. Uzatma süresinde de beraberlik bozulmaz ise kazanan takım seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.”

 

                                                   www.ebumedya.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Forma Sponsorumuz WWW.SPORFORMA.NET